اینگیجمنت اینستاگرام (Engagement)چیست؟ (صفر تا صد افزایش انگیجمنت)

اینگیجمنت-اینستاگرام-(Engagement)چیست؟-(صفر-تا-صد-افزایش-انگیجمنت)

یکی از افکاری که در مورد مدیریت شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام وجود دارد، این است که افراد تصور می‌کنند، تعداد دنبال کننده‌های آن‌ها در این شبکه ی اجتماعی، حرف اول و آخر را می‌زند، در حالی که لزوما اینطوری نیست! شما می‌توانید با تعداد فالوورهای کم، اینگیجمنت اینستاگرام بالایی دریافت کنید و تعامل بهتری با مخاطبان خود داشته باشید. پس اگر می‌خواهید بدانید که:

 • اینگیجمنت اینستاگرام یا نرخ تعامل چیست؟
 • چرا نرخ تعامل در اینستاگرام مهم است؟
 • چطور اینگیجمنت اینستاگرام را حساب کنید؟
 • روش‌های افزایش نرخ تعامل پیج چیست؟

با ما تا انتهای این مطلب همراه پادشاه محتوا باشید.

اینگیجمنت اینستاگرام یا نرخ تعامل چیست؟

اگر بخواهیم اینگیجمنت را با یک مثال ساده بیان کنیم، باید بگوییم که Engagement در واقع مانند خون در رگ‌های صفحه اس و می‌توانید با استفاده از آن جان دوباره ای به پیج خود ببخشید. اگر یک کسب و کار دارید و می‌خواهید در اینستاگرام موفق شوید، اگر علاقه مند هستید که در اینستاگرام برای خود یک پیج تبلیغاتی برای بهبود برند شخصی خود داشته باشید و یا اصلا یک پیج با محتوای جذاب برای دریافت تبلیغ داشته باشید، اینگیجمنت حرف اول و آخر را در موفقیت شما می‌زند.

به بیانی دیگر اینگیجمنت یا همان نرخ تعام، میزان ارتباطی است که مخاطبان پیج شما با محتوای تولید شده توسط شما برقرار می‌کنند. این نرخ تعامل می‌تواند بر اساس معیارهای زیر تعیین شود:

 • تعداد فالوور
 • تعداد کامنت‌ها و نظرات کابران در زیر پست‌های شما
 • میزان به اشتراک گذاری محتوای تولید شده شما
 • تعداد لایک و پسندیدن پست یا محتوا
 • و …

در ادامه می‌توانید نرخ تعامل یکی از پست‌های من در اینستاگرام را مشاهده کنید:

چرا باید نرخ تعامل مهم است و باید به آن توجه کنیم؟

شاید برای شما هم این سوال بوجود آمده باشد که چرا نرخ تعامل کاربران با شما اهمیت دارد؟ چرا تمامی اینفلوئنسرها و ادمین‌های اینستاگرام در تلاش هستند که میزان تعامل پیج خود را افزایش دهند. مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود، اینگیجمنت اینستاگرام اهمیت داشته باشد، عبارت است از:

اینگیجمنت بالا نشان دهنده این است که شما محتوای باکیفیتی تولید می‌کنید و مخاطبان محتوای شما را دوست دارند!

اینگیجمنت بالا نشان دهنده این است که شما دنبال کننده‌های الکی یا اصطلاحا فالوور فیک ندرید و پیج شما تاثیرگذار است!

باتوجه به این دلایل اکثر فعالان شبکه‌های اجتماعی در اینستاگرام قصد دارند تا با کمک روش‌هایی که در ادامه ی این مطلب به شما معرفی می‌کنیم، نرخ تعامل خود را افزایش دهند و یک پیج با محتوای عالی و تاثیرگذار برای افزایش فروش داشته باشند. در این زمینه اگر خودتان تخصص ندارید، بدون شک استفاده از یک تیم تولید محتوای اینستاگرام حرفه ای، می‌تواند برای شما این کارها را انجام دهید.

نحوه محاسبه نرخ تعامل پیج در اینستاگرام به زبان ساده

شما می‌توانید از دو طریق، میزان تعامل پیج خود را محاسبه کنید. این دو روش عبارت اند از:

 • استفاده از فرمول محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام
 • محاسبه نرخ تعامل پیج اینستاگرام با استفاده از سایت‌های محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام

در ادامه به صورت کامل و جامع این دو روش را معرفی می‌کنیم:

فرمول محاسبه نرخ تعامل پیج اینستاگرام

شما می‌توانید با کمک فرمول زیر به راحتی و با یک ضرب و تقسیم ساده، نرخ تعامل پیج خود را مشخص کنید:

فرمول محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام

در این زمینه مدنظر داشته باشید که این فرمول می‌تواند متناسب با نیاز و خواسته‌های شما تغییر کند چرا که برندها و پیج‌های بزرگ سعی کرده‌اند برای این موضوع یک فرمول اختصاصی داشته باشند تا با اطلاعات دقیق تر و جامع تری فعالیت خود را در این شبکه اجتماعی بررسی کنند.

سایت‌های محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام

سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید با کمک آن‌ها اقدام به محاسبه اینگیجمنت پیج خود بپردازید و از آمار و اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می‌دهند، استفاده کنید. سه سایتی که در ادامه معرفی می‌کنیم و روش کار با آن‌ها را به تفصیل توضیح می‌دهیم، کاملا رایگان نیستند و تنها شرایط خاصی برای استفاده از امکانات رایگان آن‌ها وجود دارد.

Phlanx، سایتی بی نظیر در محاسبه نرخ تعامل پیج اینستاگرام

سایت Phlanx، یکی از بهترین سایت‌های این حوزه است که می‌توانید با کمک آن اقدام به محاسبه نرخ تعامل پیج کنید. مدنظر داشته باشید که با کمک این ابزار در هر روز تنها 3 بار قادر هستید که به صورت رایگان اقدام به محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام کنید.

برای استفاده از این سایت پس از ورود به آن، می‌توانید مطابق تصویر زیر تنها نام صفحه کاربری خود را وارد کرده و بر روی آیکون ذره بین یا سرچ کلیک کنید:

Phlanx سایت محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام

Ifluencerfee، ماشین حسابی جذاب برای محاسبه نرخ تعامل پیج

سایت دیگری که می‌توانید از آن برای محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام استفاده کنید، Influencerfee است. این سایت ویژگی‌های خاص دیگری هم دارد که خیلی برای کاربران ایرانی قابل استفاده نیست و کاربرد چندانی ندارد. شما می‌توانید به محض ورود به این سایت در قسمت مقرر شده، آیدی خود را وارد کرده و اقدام به محاسبه نرخ تعامل خود کنید:

بهترین سایت اینگیجمنت اینستاگرام

Triberr، سایتی با عدم محدودیت در محاسبه اینگیجمنت اینستاگرام

سایت Triberr روش کار مشابهی با دو سایت قبلی دارد، اما اصلی‌ترین تفاوت آن، نداشتن محدودیت در تعداد صفحاتی است که می‌توانید نرخ تعامل آن‌ها را محاسبه کنید. به عنوان مثال در این سایت ما اقدام به بررسی اینگیجمنت پیج جواد خواجوی یکی از واینرهای معروف ایرانی کرده‌ایم:

اینگیجمنت اینستاگرام جواد خواجوی

یک نکته مهم در استفاده از سایت‌های محاسبه گر نرخ تعامل پیج

در هنگام محاسبه آمار تعامل پیج خود با این سه سایت ممکن است با اعداد و ارقام متفاوتی روبرو شوید که امری کاملا طبیعی است چرا که محاسبه نرخ تعامل در بازه زمانی‌های مختلف، می‌تواند متفاوت باشد.

شیوه و نحوه افزایش نرخ تعامل پیج با 7 راهکار ساده و آسان

اگر به دنبال این هستید که به مرور زمان در آینده نرخ تعامل پیج خود را افزایش دهید، بهتر است که 7 راهکاری که در ادامه معرفی می‌کنیم را جدی بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید:

استفاده از نظرسنجی در انتشار استوری برای افزایش نرخ تعامل

این روزها که بازار استوری‌های اینستاگرامی به شدت داغ است، شما می‌توانید با استوری‌های رشته‌ای (چند استوری در توضیح یک خدمت، محصول یا موضوع در جذاب در حوزه کاری خودتان) با مخاطبان ارتباط بیشتری برقرار کنید و یا با کمک ابزارهایی مثل نظرسنجی در پیج خود، کاری کنید که مخاطبان بیشتر با شما درگیر شوند و ارتباط برقرار کنند.

هرچقدر که بتوانید تعامل بیشتری در این زمینه دریافت کنید، بدون شک تولید محتوای اینستاگرام شما کاربردی تر، جذاب تر و پربازده تر خواهد بود.

از مخاطبان خود در Story اینستاگرام، سوال بپرسید!

شما می‌توانید با پرسیدن سوال، ذهن مخاطبان خو د را درگیر کنید و آن‌ها را به افزایش تعامل با خودتان، ترغیب کنید. پرسیدن سوال‌های خاص که کاربر علاقه مند به پاسخگویی به آن‌ها باشد، امر مهمی است که با سعی و خطا می‌توانید در آن مهارت پیدا کنید.

با رقبا (رفقا) ارتباط برقرار کنید و با آن‌ها وارد تعامل شودید!

با همکاران و رقبای خود دوست شوید و از آن‌ها بخواهید که پست‌ها و استوری‌های شما را در پیج خود منتشر کنند. به این طریق شما می‌توانید اینگیجمنت اینستاگرام خود را به راحتی و تنها با برقراری ارتباط با همکاران خود افزایش دهید. در این زمینه بهتر است که بر اساس مثال معروف، شورش را در نیاورید و یک استراتژی برای آن داشته باشید!

از هشتگ‌های پربازده و هدفمند استفاهد کنید!

بحث هشتگ‌های هدفمند، بحث مهمی است که حتما در آینده مقاله در رابطه با آن منتشر می‌کنیم، اما بهتر است بدانید که استفاده از هر نوع هشتگی در زیر پیج‌های اینستاگرام شما می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود که به ضرر شماست! پس بهتر است که تنها از هشتگ‌های مرتبط و هدفمند در زیر پست‌های خود استفاده کنید.

چند نکته که در هشتگ گذاری و افزایش اینگیجمنت اینستاگرام می‌تواند مفید باشد را به صورت خلاصه برای شما آماده کرده‌ایم که به عنوان چک لیست تقلب از آن می‌توانید استفاده کنید:

 • بهبود تجربه کاربری و دسته بندی مطلب با کمک هشتگ‌ها
 • در هر پست خود از 7 تا 10 هشتگ هدفمند و مرتبط استفاده کنید
 • تنها از هشتگ‌های کوچک استفاده نکنید، گاهی اوقات هشتگ‌های بلند، می‌توانند مخاطبان بیشتری به سمت شما جذب کنند
 • یک هشتگ اختصاصی برای خود داشته باشید!
 • جواب کامنت‌ها و نظرات کاربران خود را بدهید!

یکی دیگر از روش‌های بهبود اینگیجمنت اینستاگرام این است که شما پاسخگوی نظرات کاربران خود باشید. هرچقدر که بتوانید در این زمینه ارتباط بیشتری با مخاطب برقرار کنید، بدون شک می‌توانید، مخاطبان را به سمت پیج خود مشتاق تر کنید.

بعد از انتشار محتوا در اینستاگرام با استفاده از استوری آن را تبلیغ کنید

به دلیل این که اینستاگرام پست‌های شما را به همه مخاطبان نشان نمی‌دهد، لازم است که حتما پست‌های خود را در استوری هم تبلیغ کنید تا مخطبان بیشتری به سمت محتوای شما جذب شوند.

سعی کنید که در تولید محتوای اینستاگرم خلاق باشید!

راز موفقیت و افزایش اینگیجمنت اینستاگرام تنها تولید محتوای خلاقانه است! هرچقدر که در این زمینه مهارت بیشتری پیدا کنید، می‌توانید مخاطبان بیشتری هم جذب کنید.

نتیجه‌گیری و جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم که از صفر تا صد اینگیجمنت اینستاگرام را به شما معرفی کنیم! امیدوارم که توانسته باشم برخی از سوالات شما در این زمینه را پاسخگو باشم و به شما کمک کنیم که در آینده نرخ تعامل بیشتری در پیج خود جذب کنید.

اگر به دنبال استفاده از خدمات مدیریت شبکه‌های اجتماعی هستید، می‌توانید سفارشات خود را در سایت ما ثبت کنید و یا از قسمت تماس با ما، مشاوره رایگانی با کارشناسان بخش فروش ما داشته باشید. اگر در این رابطه سوال، نظر و یا تجربه خاصی دارید می‌توانید در بخش نظرات، مطالب خود را با ما و دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *